Medycyna estetyczna

WYGŁADZANIE ZMARSZCZEK MIMICZNYCH BOTULINĄ – BOTOX, AZZALURE

W celu wygładzenia zmarszczek mimicznych na górnym piętrze twarzy, przywrócenia twarzy naturalnego i zrelaksowanego wyglądu stosujemy preparaty Botox lub Azzalure. Są to nazwy handlowe oczyszczonej postaci toksyny botulinowej typu A, produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum.

Jak działa botulina ?

Botulinę wykorzystuje się najczęściej do korekty zmarszczek górnego piętra twarzy (poziome czoła , pionowe między brwiami oraz kurze łapki) , gdyż powstają one na skutek mimiki.

Jest to najlepsza, najskuteczniejsza i odwracalna metoda gdyż eliminuje przyczynę powstawania zmarszczek mimicznych.

Leczenie preparatem Botox / Azzalure jest metodą korygującą zmarszczki wywołane przez kurczliwość mięśni. Botulina powoduje zwiotczenie mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek i działa jedynie w obrębie tych do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie końcowym rysy twarzy nie zmieniają się, nie ma efektu „maskowetej” mimiki twarzy, natomiast wygładzeniu ulegają zmarszczki.

Dla kogo przewidzana jest ta terapia ?

Botulinę można stosować u młodych osób jako profilaktykę tworzenia się zmarszczek, czyli działanie w momencie, gdy nie są jeszcze wyraźnie widoczne. Tylko tak można opóźnić ich powstanie. Dotyczy to zwłaszcza osób z żywą, silną mimiką. To obecnie najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa.

U osób dojrzałych zastosowanie Botoksu / Azzalure spłyca już istniejące zmarszczki.

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie.

Botox/Azzalure jest stosowany do:

– wygładzenia zmarszczek poprzecznych czoła

– wygładzenia zmarszczek pionowych między brawiami („lwie” zmarszczki)

– wygładzenia „kurzych łapek” – wokół oczu

Efekty:

– zmarszczki są całkowicie lub częściowo (w przypadku głębokich, utrwalonych) zniwelowane

– uzyskanie wypoczętego i zrelaksowanego wyrazu twarzy

– nieznaczne uniesienie niektórych części twarzy np. brwi lub powieki

– skóra jest wygładzona i w ocenie otoczenia odmłodzona

Toksyna botulinowa zaczyna działać  po kilku dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po około 14 dniach. Stan po zabiegu utrzymuje się średnio do 4 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna i w zależności od organizmu, wieku, stanu skóry okres ten może być zmienny. Gdy jest sucha, cienka, pergaminowa efekt może utrzymywać się krócej, przy nawilżonej i jędrnej dłużej. Zabiegi można powtarzać co 3-6 miesięcy. Zależy to od oczekiwań estetycznych pacjenta.

Istotne jest, że mimika powraca stopniowo, powoli na przestrzeni kolejnych miesięcy po zabiegu, aż do powrotu pełnej kurczliwości mięśni

Przebieg zabiegu

Zabieg może wykonać tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. Warto o tym pamiętać zanim zdecyduje się na wykonanie go w innym miejscu (także ze względu na to, że jego efekty utrzymują się nawet pół roku).

Botoks – Azzalure jest wstrzykiwany cienką igłą. Małą ilość preparatu precyzyjnie podaje się w określone miejsca twarzy. Punkty aplikacji dobiera się indywidualnie po badaniu pełnego zakresu mimiki. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych okolic (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-30 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny aczkolwiek jego nasilenie jest oceniane przez pacjentów indywidualnie. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Po ok 1 tygodniu należy udać się na wizytę kontrolną, aby ocenić efekty i ewentualnie wykonać niewielkie korekty.

Postepowanie po zabiegu

-przez 4-5 godz.unikać wysiłku fizycznego

-przez 4-5 godz.unikać masażu i ucisku w miejscach wstrzyknięć

– w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu

Korzyści

Zyskiem jest każdorazowe wstrzyknięcie toksyny botulinowej,gdyż przez czas jej działania skóra odpoczywa od gniecenia i marszczenia.Czyli przez czas działania preparatu zmarszczki nie pogłębiają się ,a wygładzają.Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli kilkumiesięcznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Zmarszczki ulegają spłyceniu. Dzieje się tak ponieważ przez kilka miesięcy nie wykonujemy ruchów marszczących.Skóra odpoczywa,nie marszczy się ,nie gniecie  więc po ustaniu działania botuliny i tak wygląda lepiej,jest o kilka miesięcy mniej pognieciona.

Każdy jeden zabieg powoduje,że zmarszczki mimiczne spłycają się-bez ograniczenia marszczenia botuliną każdego dnia będą się coraz bardziej  pogłębiać.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

Działania niepożądane

– ból w momencie iniekcji

– małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie

– przejściowe zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych

– mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

– ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.

Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach.

Przeciwwskazania

Specyficzne dla toksyny botulinowej są przeciwwskazania neurologiczne, czyli miastenia i zespół Lamberta-Eatona, wszelkie zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, które jednak występują bardzo rzadko.

Przeciwwskazaniem jest także terapia niektórymi lekami oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia (dotyczy to wielu antybiotyków, przede wszystkim aminoglikozydowych, np. genatymycyny, a także leków rozkurczowych).

Pozostałe przeciwwskazania są dokładnie takie same, jak do wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czyli jakakolwiek infekcja (zarówno ogólnoustrojowa, jak i w miejscu planowanych iniekcji), ciąża, okres karmienia piersią, zaostrzenia choroby przewlekłej, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, źle kontrolowana cukrzyca, choroby nowotworowe itp.

Ważnym przeciwwskazaniem są także nierealistyczne oczekiwania pacjenta odnośnie efektów, jakie można uzyskać – nie da się całkowicie wyeliminować zmarszczek utrwalonych u 60-letniej osoby, która do tej pory nie stosowała żadnych zabiegów. Doświadczony lekarz oceni skórę i zaproponuje optymalne rozwiązanie – botox nie jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużo wiotkiej skóry. W takiej sytuacji zazwyczaj proponuję w pierwszej kolejności pracę nad zagęszczeniem i poprawą jakości skóry, a następnie Botox.

Stosowanie niektórych leków antyagregacyjnych, jak np. Aspiryna czy antykoagulacyjnych ( Clexane, Warfin, Pradaxa) nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak wszelkie przyjmowane leki należy zgłosić lekarzowi podczas konsultacji, na której odbywa się kwalifikacja do zabiegu.

Ceny:

– jedna okolica*  – 450 PLN

– dwie okolice*  –  2 x 400 = 800 PLN

– trzy okolice*  – 3 x 370 = 1100 PLN

*Okolica to:

>zmarszczki pionowe między brwiami, tzw.”lwie zmarszczki”, lub

>poziome zmarszczki na czole, lub

>promieniste zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki” (obustronnie).

OPIS LEKARZA SPECJALISTY