Endodoncja
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób miazgi. Występują one w następstwie głębokiej próchnicy, nieszczelnych wypełnień, urazów, nadmiernego starcia korony, złamań zęba lub jego przeciążeń. Zwykle pierwszym objawem wskazującym na konieczność leczenia chorób miazgi jest ból, który powoduje, że pacjent niezwłocznie zgłasza się do gabinetu.
Od bólu do leczenia
Leczenie w ogólnym zarysie polega przede wszystkim na usunięciu źródła bólu, czyli chorobowo zmienionej tkanki zwanej miazgą (tj. nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej). Następnie lekarz dokładnie oczyszcza kanały, poszerza je, osusza oraz wypełnia tzw. gutaperką.
Bywają systemy kanałowe proste czyli statystyczne, ale równie często zdarzają się kanały o innej, nietypowej budowie, tj. zakrzywione, rozdwojone lub rozgałęzione na końcu, tworzące delty korzeniowe niemożliwe do wyleczenia wg tradycyjnej stomatologii. Najlepszą pomocą w tych przypadkach stało się leczenie pod mikroskopem. To nowoczesna stomatologia i endodoncja mikroskopowa.
Kanały w korzeniach zębów to bardzo skomplikowana struktura, do której lekarz dentysta musi mieć jak najlepszy wgląd, aby prawidłowo wykonać swoją pracę. Leczenie mikroskopowe znacznie zwiększa szanse na długotrwałe zachowanie własnych zębów pacjenta, a przedłużenie trwałości nawet bardzo zniszczonego, naturalnego zęba jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż wstawianie implantu.
Mikroskop zabiegowy pozwala też o wiele skuteczniej niż dawniej interweniować dentystom wówczas, gdy w kanale pozostanie fragment złamanego narzędzia do leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe mikroskopowe uchodzi na najdoskonalszą i najbardziej precyzyjną z metod, którymi dysponuje współczesna endodoncja. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na niezwykle dokładne opracowanie kanałów zębowych, których dostrzeżenie gołym okiem jest praktycznie niemożliwe. Mikroskop zapewnia bowiem wielokrotne powiększenie, a także oświetlenie pola zabiegowego, dzięki czemu możliwe jest poznanie dokładnego kształtu i przebiegu korzeni, dostrzeżenie ewentualnych połączeń, zwężeń czy perforacji. Dodatkowo w trakcie zabiegu stomatolog wykorzystuje tzw. endometr służący do pomiaru długości kanału oraz wyniki badań rtg lub rvg.
Wszystko to razem przekłada się na wysoką skuteczność mikroskopowego leczenia kanałowego, w wielu przypadkach pozwalając uniknąć ekstrakcji chorego zęba.