Zabiegi złuszczania naskórka kwasami AHA
Kwasy owocowe, mimo że ich popularność wydaje się być nowym zjawiskiem, są obecne w dermatologii od wielu lat. Złuszczanie chemiczne z użyciem kwasów jest metodą polegającą na kontrolowanym podrażnienia skóry, które nie powoduje jej trwałych uszkodzeń, ale pobudza do regeneracji. Dzięki temu procesowi możemy skutecznie walczyć z niejednolitym kolorytem skóry, jej suchością oraz nierówną powierzchnią. Kwasy stosowane na twarzy są również skuteczną terapią w walce ze zmarszczkami i rozszerzonymi porami skóry.
Kwasy stosowane na twarz – jakie mają działanie?
Złuszczania skóry twarzy z wykorzystaniem kwasów należą do najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Do jednych z najpopularniejszych substancji stosowanych w peelingach należą tak zwane kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), zwane potocznie kwasami owocowymi. Ich źródłem nie są tylko owoce, ale także mleko, liście czy płatki roślin oraz trzcina cukrowa. Kwasy owocowe jako pojedyncze substancje są używane zazwyczaj wyłącznie w peelingach powierzchownych. Oznacza to, że ich penetracja w głąb skóry nie przekracza samego naskórka, więc gojenie i ustępowanie podrażnienia ustępuje szybko.
Jakie kwasy można stosować na twarz?
Do AHA należą kwasy o następującym działaniu:
Kwas glikolowy – jeden z najpopularniejszych kwasów na twarz w kosmetologii (30%) i dermatologii (50-70%). Skóra po jego zastosowaniu staje się gładsza, zmniejsza się widoczność drobnych zmarszczek i przebarwień. Kwas glikolowy wpływa pozytywnie na wygląd i funkcjonowanie skóry, jest także polecany pacjentom ze skłonnościami do trądziku. Po zabiegu na twarzy może pojawić się drobnopłatkowe złuszczanie, przejściowy rumień oraz sporadycznie powierzchowne strupki .
Kwas migdałowy – jest najczęściej polecany przez lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów pacjentom, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z peelingami, ze względu na swoje łagodne działanie i duże bezpieczeństwo stosowania. Nawet zabieg z użyciem tego kwasu w stężeniu 40-50% rzadko daje uczucie pieczenia czy podrażnienie. Mimo tego nie jest mniej skuteczny – jest to substancja o pH niższym od kwasu glikolowego oraz o bardzo szerokim działaniu. Kwas ten pomaga walczyć z fotostarzeniem skóry pod wpływem słońca, ujędrnia skórę i przywraca jej pierwotny koloryt. Dobrze wpływa na stan praktycznie każdego rodzaju cery. Poprzez redukcję łojotoku i zwężenie porów oraz dyskretne złuszczenie skóry, poprawia wygląd cery łojotokowej i ze skłonnością do trądziku.
Kwas mlekowy – jego historia sięga Starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie Kleopatra zażywała regularnych kąpieli w mleku, chcąc utrzymać swoją urodę. W dzisiejszych czasach nie musimy zakupywać kany mleka, by poddać się terapii upiększającej. Dzięki regularnym zabiegom z użyciem kwasu mlekowego dochodzi do redukcji drobnych zmarszczek skóry twarzy, zwłaszcza tych spowodowanych ekspozycją na UV. Peeling z kwasem mlekowym pobudza fibroblasty do powstawanie nowego kolagenu i elastyny w skórze powodując jej ujędrnienie. Zwiększone wytwarzanie ceramidów w skórze wpływa korzystnie na jej nawilżenie. Sumaryczny efekt działania – skóra wydaje się młodsza, świeższa i bardziej rozświetlona.
Kwas pirogronowy – jest cząstką rozpuszczalną w tłuszczach. Szybko penetruje przez naskórek, co może powodować nieco częściej podrażnienia. Stosowany jest w cerach grubszych, łojotokowych, o tendencji do przetłuszczania. Z tego względu bywa zalecany jako zabieg dla mężczyzn odwiedzających gabinety medycyny estetycznej.
Dla kogo są przeznaczone zabiegi z użyciem kwasów na twarz?
Peelingi chemiczne z użyciem kwasów AHA pozwalają niekiedy rozwiązać lub wspomóc leczenie problemów ze skórą. Mogą być stosowane w celu odświeżenia wyglądu skóry, zlikwidowania ziemistego koloru i zapobiegania jej starzeniu. W trądziku (jeżeli nie występują aktywne zmiany zapalne) polecane są peelingi z kwasem migdałowym lub pirogronowym. Zmniejszają one występowanie zmian potrądzikowych, takich jak przebarwienia pozapalne, prosaki. Mogą mieć również wpływ na zmniejszenie głębokości blizn. Kwasy na twarz są wreszcie skuteczną metodą walki ze zmarszczkami i wiotkością skóry.
Jak wykonywać peelingi z kwasami?
Podstawą porządanego efektu peelingu jest dobranie właściwego preparatu do typu skóry twarzy oraz regularne jego wykonywanie. Najczęściej zalecane jest wykonanie od 4 do 6 zabiegów co około 2 tygodnie. Po tym okresie wykonuje się zabiegi utrwalające efekt w większych odstępach czasu. Bardzo istotny jest czas ekspozycji kwasu na twarzy. W zależności od siły peelingu oraz typu skóry może on wynosić od kilku minut do prawie pół godziny.
Jakie środki ostrożności stosować, jeżeli decydujemy się na zabieg z kwasami?
Peelingów z kwasami owocowymi nie należy stosować na skórę podrażnioną, z aktywnymi zmianami wypryskowymi, alergicznymi lub trądzikowymi. Dużą ostrożność należy zachować przy nakładaniu kwasów na okolicę dekoltu, gdzie delikatna skóra jest bardziej skłonna do zaczerwienienia i podrażnienia. Przeciwskazaniem do zabiegów z użyciem AHA są pacjenci z aktywną opryszczką, leczone doustnie izotretinoiną z powodu trądziku w ciągu ostatnich 6 miesięcy, kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią. Peelingi z kwasami należą do zabiegów o wysokim stopniu bezpieczeństwa, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania skóry, czasu zabiegu i przestrzeganiu przeciwwskazań. Wówczas mogą stać się skutecznym narzędziem w walce z oznakami starzenia skóry. Dzięki nim skóra stanie się rozświetlona, gładka i głęboko nawilżona oraz dłużej zachowa swą młodość.
W naszych gabinetach oferujemy szeroki wachlarz peelingów, wykonywanych przez doświadczonych i przeszkolonych lekarzy. Stałe pogłębianie wiedzy na licznych kursach gwarantuje innowacyjną a zarazem bezpieczną terapię.